Często się mówi o tym, że istnieją umiejętności, które każdy powinien opanować w swoim życiu. Jedną z takich aktywności jest nauka pływania. Każdy z nas próbował pewnie jako dziecko pływać, jednak tego rodzaju umiejętności często są zapominane i wymagają od nas przypomnienia sobie pewnych rzeczy od podstaw.
Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wodą, nauka tej umiejętności może z pozoru wydawać się bardzo trudna. Wiele osób największy problem ma z przełamaniem strachu, jaki wiąże się z wejściem do wody. Wynika to często ze złych doświadczeń z przeszłości, na przykład traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa, które powodują pojawienie się paraliżującego strachu. Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć się pływać, to wbrew pozorom, nie jest to tak trudne jak się wydaje.
Nauka pływania żabką
Zastanawiasz się jak samemu nauczyć się pływać? Czy jest to możliwe bez odpowiednich kursów? Pływanie jest umiejętnością, którą można nabyć samodzielnie, jednak podobnie jak w większości przypadków, zdecydowanie łatwiej nauczyć się pływać szybko i skutecznie pod okiem osoby, która wytłumaczy podstawy niezbędne do pierwszych prób. Niezwykle ważną rolę odgrywa również odpowiednia asekuracja. Poczucie pewności i świadomość tego, że zawsze obok znajduje się osoba, która wyciągnie w kierunku uczącego się pomocną dłoń, zdecydowanie wpływa pozytywnie na cały proces uczenia oraz odwagę w wodzie. Jak zatem pływać żabką, czyli najłatwiejszym stylem dla początkujących? Jak nauczyć dziecko pływać?
Jak prawidłowo pływać żabką?
Nauka pływania żabką powinna opierać się przede wszystkim na wcześniejszym wytłumaczeniu ruchów, które wymaga ten styl. Najistotniejszą kwestią, z jaką wiąże się nauka pływania żabką, jest odpowiednia koordynacja ruchów, czyli rytmiczne poruszanie kończynami górnymi i dolnymi. Pływanie stylem klasycznym wymaga odpowiedniej płynności i częstości ruchów, aby osiągnąć odpowiednią swobodę i jakość. Pomocna zatem jest nauka pływania na sucho, czyli imitacja ruchów, które należy wykonywać w wodzie. Zabezpiecza to przed sytuacją, w której osoba podczas nauki, nie wie jak powinno to poprawnie wyglądać.
To jak szybko dana osoba nauczy się pływać, zależy od wielu czynników, jednakże przyjmuje się, że wymaga to co najmniej kilku tygodni ćwiczeń. Kolejnym krokiem, który przybliża nas do efektywnej nauki pływania są ćwiczenia w wodzie. Istnieje wiele metod uczenia tego jak się pływa, jednak na samym początku zdecydowanie najłatwiej jest korzystać z wszelkiego rodzaju sprzętu utrzymującego na wodzie. Dzięki temu, pływanie żabką na tym etapie, eliminuje pracę kończyn górnych. Odpowiednie ruchy nóg, są bowiem istotnym kamieniem milowym tego jak pływać. Kiedy osoba ucząca się pływania opanuje utrzymywanie się na wodzie z pomocami zewnętrznymi, następuje kolejny etap nauki, czyli samodzielne pływanie. Ważne jest, aby młody adept pływania czuł pewność siebie i przełamał obecny strach przed wodą. Jest to oczywiście najtrudniejszy etap całej nauki, jednak dzięki wcześniej wyćwiczonym podstawom, wymaga on jedynie praktyki i kolejnych godzin spędzonych w wodzie.
Jak dobrze pływać?
Jeśli zastanawiasz się jak się nauczyć pływać, to odpowiedź jest prostsza niż się z pozoru wydaje. Należy próbować i nie zniechęcać się pomniejszymi błędami. Nauka każdej umiejętności, wiąże się z mniejszymi lub większymi potknięciami. Warto jest mieć przy sobie osobę, która wytłumaczy techniczne podstawy i zaprezentuje odpowiednie ruchy krok po kroku. Pamiętaj, wszystkiego da się nauczyć, a dobre opanowanie konkretnej umiejętności to w głównej mierze, czas jaki poświęcimy na jej ćwiczenie. Warto nauczyć się pływać!