Tradycyjne sposoby ogrzewania domu lub mieszkania powoli odchodzą w zapomnienie. Dostęp do nowoczesnych technologii gwarantuje nie tylko wydajniejsze, ale także tańsze ogrzewanie domu. Rekuperacja to polecane rozwiązanie, które sprawdza się przez cały rok. Dzięki dostosowaniu instalacji do wielkości budynku oraz jego charakterystyki energia cieplna skutecznie ogrzewa wnętrza wszystkich pomieszczeń. Jak zatem działa rekuperacja i co można dzięki niej zyskać?

Rekuperacja w domu – jak wygląda proces jej działania?

W uproszczeniu rekuperacja to proces mechanicznej wentylacji, która dzięki swojej konstrukcji posiada zdolność odzyskiwania ciepła. Wbudowany rekuperator wymusza obieg powietrza wewnątrz kanałów wentylacyjnych. Energia cieplna jest pobierana z budynku podczas wymiany powietrza, a jednocześnie ono samo jest oczyszczane z zanieczyszczeń w postaci drobinek kurzu, a także wilgoci.

Ogromną zaletą rekuperacji domowej jako systemu wentylacji jest wielokrotna filtracja wtłaczanego powietrza. Rozwiązanie sprawdza się między innymi w miastach oraz na silnie zurbanizowanych terenach. Czyste, świeże powietrze pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, chroniąc ich przed infekcjami. Rekuperacja to zatem proces mechanicznej wymiany powietrza, która dzięki wymuszonemu obiegowi odzyskuje ciepłe powietrze, pozbawiając je wszelkich niedoskonałości.

Rekuperacja – sprawdzone rozwiązanie dla domu i mieszkania

Korzystanie z rekuperacji to ogromna redukcja kosztów. Dzięki zaprojektowaniu instalacji dostosowanej do charakterystyki budynku oszczędność energii cieplnej pozwala osiągnąć wynik na poziomie 30%. Spośród szeregu zalet rekuperacji należy wyróżnić niski stopień zużycia energii elektrycznej, proste i intuicyjne użytkowanie. W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł ogrzewania domów oraz mieszkań rekuperacja nie emituje szkodliwych substancji, które przedostają się do atmosfery. Ochrona środowiska i użytkowników pozwala korzystać z rekuperacji przez cały rok. Wykonane z najlepszej jakości materiałów instalacje wentylacyjne cechują się bezawaryjnością oraz maksymalną wydajnością. W odróżnieniu od tradycyjnych metod ogrzewania rekuperacja w domu nie wymaga na przykład poświęcania dodatkowego czasu na codzienne rozpalanie w piecu.

Wtłaczane powietrze poprzez wieloetapową filtrację skutecznie neutralizuje smog oraz inne zanieczyszczenia w okolicy. Tym, co wyróżnia rekuperację na tle innych rozwiązań, jest cichy tryb pracy, który zapewnia domownikom najwyższy komfort. To rozwiązanie, które sprawdza się nawet w budynkach usytuowanych bezpośrednio przy ruchliwej drodze. Dzięki wielu trybom działania rekuperacja daje optymalne rezultaty.

Dostosowanie temperatury do oczekiwań, usuwanie wilgoci, a także wentylacja na żądanie to tylko kilka programów, które czynią rekuperację wyjątkową. Omawiany system wentylacji to także sprzymierzeniec w okresie wiosennym. Dzięki eliminacji szkodliwych pyłków oraz innych alergenów mieszkańcy zyskują pewność, że do pomieszczeń nie przedostają się żadne szkodliwe substancje.

Rekuperacja – komfort i bezpieczeństwo użytkowania

Prosty i przejrzysty interfejs instalacji zapewnia natychmiastową, nieprzerwaną pracę układu. Zlecając montaż rekuperacji profesjonalnej firmie, zyskuje się pewność, że instalacja zapewni maksymalne korzyści oraz komfort użytkowania. Dzięki regularnym pracom serwisowym polegającym na wymianie filtrów rekuperacja domowa tworzy solidne rozwiązanie na lata. Instalacja mechanicznej wentylacji to także nieodzowny element tak zwanego inteligentnego domu.

Zarządzanie domem za pomocą aplikacji mobilnych pozwala skupić się na innych czynnościach podczas codziennych obowiązków. Warto dodać, że montaż instalacji jest niezwykle prosty i szybki. Doświadczeni eksperci w kilka chwil dobiorą odpowiednie komponenty, które sprawią, że rekuperacja zaskoczy domowników swoim działaniem, przy okazji podnosząc wartość nieruchomości.

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa