Słupki parkingowe widać w przestrzeni każdego miasta. Są tak powszechne, że bywają wręcz niezauważalne. Jednak słupki parkingowe na co dzień pełnią wiele istotnych funkcji. Ułatwiają organizację parkingów oraz przestrzeni, w której poruszają się zarówno piesi, jak i samochody. Słupki to szeroka grupa akcesoriów drogowych, a ich użyteczność i funkcjonalność są ściśle związane z właściwym doborem modelu do warunków. Przedstawiamy słupki parkingowe i ich możliwe wykorzystanie.
Charakterystyka słupków parkingowych
Słupki parkingowe to smukłe, wysokie elementy wyposażenia parkingów i przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie dróg oraz chodników. Kształtem przypominają walec, nieco rzadziej mają postać tablicy. Wytwarzane są z różnych materiałów, jednak przeważnie z metalu – stali lub aluminium. Dostępne są także słupki elastyczne z tworzyw sztucznych, gumy czy plastiku. Niemniej jednak słupki drogowe oraz parkingowe muszą być wykonane z materiałów odpornych na zmienne i niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak wiatr, śnieg, deszcz, mróz czy palące słońce. Ich kolorystyka jest różnorodna, jednak najczęściej spotykane są biało-czerwone, biało-pomarańczowe, biało-zielone lub czarno-żółte. Ważne, aby farba naniesiona na słupki nie blakła i nie płowiała z biegiem czasu pod wpływem słońca lub deszczu. Większość słupków parkingowych jest wyposażona w elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych oraz po zmroku.
Montaż słupków parkingowych
Cechą charakterystyczną słupków drogowych i parkingowych jest ich niewielka mobilność. Wynika ona ze sposobu, w jaki słupki są montowane. Najpopularniejszy sposób montażu słupków parkingowych to przykręcenie do podłoża za pomocą specjalnych śrub lub zestawów montażowych. Dość popularne jest wmurowanie słupka w ziemię. Można także spotkać się z montażem za pomocą linek naciąganych z dwóch stron – mamy wtedy do czynienia ze słupkami podwieszanymi. To rozwiązanie sprawdzi się tylko w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak hale czy parkingi wewnętrzne, gdzie jest możliwość zamontowania linek do stropu bądź ścian.
Słupki drogowe występują również w wariancie, który umożliwia ich łączenie za pomocą łańcucha. W ten sposób tworzy się barierę uniemożliwiającą przejście bądź odgradza się wybrany obszar i wyłącza go z użytku.
Do czego służą słupki parkingowe
Jak wiele jest rodzajów i typów słupków parkingowych i drogowych, tak różne są możliwości ich zastosowania. Najważniejszym, podstawowym zadaniem słupków drogowych jest widoczne oraz trwałe oddzielenie przestrzeni ulicy od chodnika lub parkingu od ulicy. W związku z tym można wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje tych akcesoriów. Są to słupki chodnikowe, słupki uliczne i słupki parkingowe.
Na parkingach słupki mają za zadanie wyraźne odgrodzenie miejsc, gdzie postój aut nie jest możliwy, od tych, które są przeznaczone do parkowania samochodów. Tym samym słupki parkingowe pełnią funkcję wygradzającą, ochronną i blokującą. Prawidłowo umieszczone, dzięki swoim cechom, są funkcjonalne i doskonale spełniają zadania.
Słupki parkingowe w zależności od sytuacji i potrzeb można stosować jako pojedyncze wolnostojące lub łączyć je ze sobą za pomocą łańcucha i tworzyć w ten sposób skuteczne zapory parkingowe. Należy jednak pamiętać, że nie każdy słupek daje możliwość połączenia go z innym. Niezbędne są do tego specjalne, stalowe lub żeliwne, uchwyty do zamocowania łańcucha.
Słupki parkingowe mogą także być używane do wyznaczania miejsc postojowych. Ich elastyczne, gumowe odpowiedniki to doskonałe rozwiązanie dla ciasnych parkingów o ograniczonej ilości miejsca. Najechanie na taki słupek nie uszkodzi ani produktu, ani pojazdu, więc jest to ogromna zaleta.
Źródło: Drogowe sp. z o. o.