Ceremonia pogrzebowa, jak wszystkie podniosłe uroczystości, wymaga przestrzegania etykiety. Należy działać zgodnie z zasadami związanymi z doborem odpowiedniego ubioru, oprawy muzycznej, jak i pozostałych elementów tego doniosłego wydarzenia. Duże znaczenie ma także wybór kwiatów na pogrzeb.

Jakie znaczenie ma wiązanka pogrzebowa?

Wiązanki pogrzebowe są nieodłącznym elementem pożegnania zmarłych członków rodziny, znajomych czy przyjaciół. Kwiaty na pogrzebie znajdują się już w kaplicy, w której spoczywa ciało osoby zmarłej. Wieniec pogrzebowy zazwyczaj zdobi trumnę z ciałem. Kwiaty przynoszone przez krewnych, znajomych czy rodzinę są wyrazem hołdu i szacunku dla zmarłego.

Zakup wiązanki pogrzebowej na ostatnie pożegnanie zmarłego ma znaczenie symboliczne, ponieważ niektóre gatunki kwiatów podkreślają tęsknotę i żal związany ze śmiercią bliskiej osoby. Wybór kwiatów wymaga przestrzegania ustalonych zasad.

Studia florystyczne i kwiaciarnie oferują obecnie bogaty wybór wiązanek, bukietów i wieńców pogrzebowych, wykonanych z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. To wspaniałe kompozycje, które wyróżniają się brakiem jakichkolwiek dodatkowych ozdób. Wybierając wieniec bądź wiązankę pogrzebową można zażyczyć sobie dołączenie do niej szarfy z umieszczoną dedykacją dla zmarłego.

Wieniec pogrzebowy czy wiązanka?

Decydując się na wieniec pogrzebowy należy pamiętać, że jest to niezwykle okazała kompozycja. W jej skład wchodzi jeden lub kilka gatunków kwiatów umocowanych do specjalnego podkładu roślinnego, ułożonego zazwyczaj w kształcie okręgu lub półokręgu. W rośliny może być wpleciona szeroka szarfa bądź wstążka.

Wieniec pogrzebowy jest najkosztowniejszą kompozycją. Praktykuje się, że jest wręczany jedynie przez najbliższą rodzinę lub grupę znajomych i przyjaciół, a także osoby oddelegowane z miejsca pracy lub stowarzyszenia, w którym udzielała się osoba zmarła. Wieniec pogrzebowy może składać się z gerberów, klasycznych białych lilii, jak również tradycyjnie używanych do tworzenia wiązanek na ostatnie pożegnanie kalii. Dużą popularnością cieszą się także wiązanki pogrzebowe. Są one znacznie mniejsze od wieńców. Zazwyczaj składają się z kilku lub kilkunastu kwiatów z subtelnym przybraniem w postaci gipiury.

Wiązanki pogrzebowe mogą być wykonane z białych róż, lilii, kalii, gerberów czy goździków. Nie praktykuje się tworzenia tego typu kompozycji kwiatowych z tulipanów, fiołków lub frezji. Niektóre wiązanki pogrzebowe mogą składać się z anturium połączonego z innym rodzajem kwiatów.

Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać dla osoby spoza rodziny?

Osoby, które nie są blisko związane ze zmarłym bądź też nie miały z nim zbyt częstego kontaktu, mogą zdecydować się na symboliczne bukiety lub pojedyncze kwiaty. Estetycznie prezentują się mieczyki w kolorze białym. To niezwykle piękne i eleganckie kwiaty pogrzebowe. Mogą posiadać przycięte łodygi, dzięki czemu stworzony z nich bukiet będzie wyglądał bardzo subtelnie.

Kwiaty na pogrzeb, które mają docelowo znaleźć się w bukiecie, mogą być kompozycją białych i czerwonych róż. To połączenie jest symbolem głębokiego szacunku do osoby zmarłej. Stworzenie niewielkiego bukietu pogrzebowego nie wymaga zakupu kosztownych kwiatów. Niewielka wiązanka może składać się ze złocistych chryzantem. To kwiaty, które na stałe wpisały się w oprawę ceremonii pogrzebowej, często widywane są na grobach i cmentarzach w trakcie uroczystości Wszystkich Świętych. To jeden z najpopularniejszych kwiatów wybieranych na pogrzeby. Symbolizuje smutek, rozpacz i żałobę. Osoby, które uczestniczą w pogrzebie obcej dla siebie osoby mogą zdecydować się na zakup pojedynczego kwiatu. Może być to nieco dłuższa róża w kolorze białym lub karminowym, jak również kalia pozbawiona zdobień.

Kupno wiązanki pogrzebowej, bukietu lub pojedynczego kwiatu to wyraz szacunku dla osoby zmarłej. Moment i sposób ich wręczania powinien być uzgodniony wcześniej z rodziną zmarłego.

Źródło: Elizjum Warszawa – dom pogrzebowy