Jednym z wciąż zyskujących na popularności trendów są smartwatche oraz smartbandy. Należą one do kategorii „akcesoriów ubieralnych”, czyli takich, które domyślnie należy nosić na swoim ciele. Przeglądając sklepowe półki możesz jednak mieć pewną zagwozdkę: czym tak właściwie różni się smartwatch od smartbanda?

Smartwatch – zaawansowany zegarek

Dużym niedopowiedzeniem byłoby określenie smartwatch’a jako bardziej zaawansowanego zegarka. Prawdę mówiąc – znacznie bliżej mu do dzisiejszych telefonów komórkowych, niż wieloletnich już zegarków.

Praktycznie każdy smartwatch posiada ekran dotykowy, za pomocą którego można uruchomić szereg przeróżnych aplikacji. Oczywiście oprócz tego będziesz mógł również sprawdzić godzinę – niespodzianka!

O jakich aplikacjach jednak tutaj mowa? Działanie smartwatch’a polega na sparowaniu (połączeniu) się ze smartfonem – tak więc będziesz mógł bezpośrednio odczytywać wiadomości lub też wykonywać połączenia. Oprócz tego, możliwe będzie również korzystanie z odpowiednio skonfigurowanych programów, które będą zainstalowane na Twoim telefonie komórkowym.

Smartband – opaska dla sportowców

Smartband przybiera formę opaski o budowie znacznie prostszej, niż przeciętny smartwatch. Ich uproszczony design wziął się z tego, że najczęściej jest on wykorzystywany przez sportowców – tak więc nie może on przeszkadzać na nadgarstku, a zarówno musi być wytrzymały.

Przeciętny model smartband’a posiada wbudowaną funkcję krokomierzu oraz monitorowania akcji serca. Wyświetlacz jest mniej atrakcyjny, aniżeli w smartwatch’ach – zwykle wyświetla informacje w jak najprostszej formie oraz pozbawiony jest wyświetlacza elektronicznego.

Smartband okaże się jednak idealnym akcesorium, jeśli zależy Ci głównie na monitorowaniu stanu swojego zdrowia podczas ćwiczeń. Dobrej jakości opaskę kupisz również w znacznie niższej cenie, niż dobrej jakości zegarek.

Smartwatch kontra smartband – zestawienie

Jeśli chodzi o kwestię zaawansowania technologicznego, to bezsprzecznym zwycięzcą zostaje smartwatch. Jest on minikomputerem, który posiada wszystkie najpotrzebniejsze funkcje oraz aplikacje – i wszystko to znajduje się na Twoim nadgarstku!

Jeżeli mówimy natomiast o ergonomiczności, to znacznie lepszy okaże się smartband. Dłuższa żywotność baterii, mniejsza waga oraz dokładniejszy tracking to tylko niektóre z zalet, dla których opaski są tak chętnie zakupowane, mimo bardziej ograniczonej funkcjonalności.

Na pytanie, czy lepszy dla Ciebie okaże się być smartwatch, czy też smartband, powinieneś odpowiedzieć sobie sam. Zależy Ci na jak największej gamie aplikacji oraz mocy obliczeniowej? Bierz smartwatcha! Potrzebujesz skromniejszego urządzenia, które w dyskretny sposób będzie nadzorowało Twoje treningi? Zdecyduj się na smartbanda!

Tego typu zegarki oraz opaski zakupisz w większości sklepów ze sprzętem elektronicznymzwykle nie ma problemu z ich dostępnością. Jeśli poszukasz wystarczająco dobrze, uda Ci się znaleźć je w atrakcyjnych cenach: dobrego smartwatcha zakupisz do 1000zł, natomiast smartbanda – nawet do 100zł.