Własny domek letniskowy to marzenie wielu osób. Jest to miejsce, w którym możemy spędzić wakacje, zorganizować imprezę lub po prostu odpocząć po ciężkim, stresującym tygodniu. Brzmi świetnie, prawda? Zanim jednak ta wspaniała wizja się ziści, warto zastanowić się nad tym, jak powinna wyglądać taka konstrukcja.

Domek letniskowy – z pozwoleniem czy bez?

Największym problemem dużych budowli murowanych jest konieczność uporania się z formalnościami i kryteriami, jakie nakłada na nas obowiązujące prawo. Właściwy projekt, pozwolenie, odbiór – o tym wszystkim trzeba pamiętać. Rozwiązaniem okażą się jednak konstrukcje mniejsze, które są od tego wolne.

Mowa tu właśnie o domkach holenderskich i angielskich. W ich przypadku pamiętać musimy wyłącznie o zawiadomieniu w odpowiednim urzędzie. Tyle wystarczy, by móc postawić wymarzony domek letniskowy. Na swojej działce lub wynajmowanej. Wciąż jednak nierozwiązana pozostaje kwestia wyboru konkretnej budowli. Ze swojej strony możemy zaznaczyć, iż cena nie powinna być jedynym kryterium w tej sprawie. Koszty budowy są oczywiście bardzo ważne, jednak nie mogą przesłaniać innych istotnych kwestii mających wpływ na przydatność konstrukcji letniskowych.

Domek angielski vs domek holenderski

W ten właśnie sposób przechodzimy do sprawy najważniejszej, poruszonej przez nas w tytule tekstu. Już na wstępie warto podkreślić, że domki holenderskie i angielskie są do siebie bardzo podobne. Często różnią się detalami, które jednak mogą okazać się decydujące. Na co więc zwrócić uwagę? Przekonajcie się sami!

  • Domek angielski –  zazwyczaj wykonywany jest w sposób kompleksowy. Oznacza to, że po postawieniu od razu nadaje się do użytku. Wyróżnia się raczej prostą budową. Nie jest to konstrukcja, która mogłaby zachwycić przepychem czy też niespotykanymi nigdzie elementami. Czasem jednak znaleźć można domki korzystające z instalacji fotowoltaicznych. Zawsze dobrze jest zwracać uwagę na ich wyposażenie, jak również użyte materiały budowlane. Nie wszystkie konstrukcje są bowiem całoroczne.
  • Domek holenderski – jego największą zaletą jest mobilność. Jego konstrukcja zostaje osadzona na kołach, dzięki czemu w łatwy sposób można go przenosić z miejsca na miejsce. Będzie to idealne rozwiązanie dla właścicieli dużych działek, a także dla osób planujących biznes polegający na wynajmie takich konstrukcji.

Domek mobilny doskonale sprawdzi się więc jako miejsce wypoczynkowe. Nie tylko na wakacje, ale zawsze wtedy, gdy mamy trochę wolnego czasu. Zwłaszcza że w większości przypadków na rynku oferowane są domki całoroczne. Ogrzewanie, odpowiednia izolacja, szczelne okna – wszystko to sprawia, że bez większych przeszkód można z nich korzystać nie tylko w okresie wiosenno-zimowym, ale też na jesień i zimą.

Jaki domek letniskowy wybrać? Wiele zależy od tego, z jakich dokładnie materiałów został wykonany. Czy będzie to konstrukcja całoroczna czy może tylko na lato. Do tego dochodzi dostępne wyposażenie oraz układ pomieszczeń. Bez względu na typ budowli, zawsze warto dostosować jej  wybór do własnych potrzeb i oczekiwań.

Domki mobilne na miarę – zamówienia indywidualne

Choć oferta rynkowa jest bardzo szeroka (producenci domków mobilnych mają do zaproponowania konstrukcje różnych wielkości), dobrym wyborem okażą się również konstrukcje wykonywane na zamówienie. Mogą one bowiem przybrać dowolne kształty i rozmiary – wszystko zależy od tego, na czym zależy nam najbardziej.

Projekt indywidualny to doskonała okazja do tego, aby stworzyć coś swojego, coś, co nie będzie podobne do niczego innego. Zwłaszcza że na każdym etapie realizacji takiego zamówienia możemy liczyć na pomoc i wsparcie profesjonalistów. Dokładnie wyjaśnią nam oni, na jakie rozwiązania warto się zdecydować.

Domki letniskowe zapewniają mnóstwo swobody. Dzięki nim nie musimy martwić się wyborem miejsca na wakacje czy też wspólny weekend z rodziną. Zanim jednak się na nie zdecydujemy, należy rozważyć wszystkie dostępne opcje, a następnie wybrać tę, która okaże się tą optymalną.

Źródło: EcoMobileHome – mobilne domki holenderskie całoroczne