Szkło ornamentowe jest materiałem wykorzystywanym do wykończenia i aranżacji wnętrz domów i mieszkań. To alternatywa popularnych płytek ceramicznych, gresu matowego i szkliwionego, tapet czy drewna. Szkło ornamentowe można dopasować do wielu aranżacji, dzięki czemu jest to materiał uniwersalny, a jednocześnie wytrzymały i zachowujący swój estetyczny wygląd przez wiele sezonów użytkowania mieszkań.
Jak produkuje się szkło ornamentowe? Czym wyróżnia się ten materiał?
Osoby, które poszukują oryginalnych sposobów na aranżację domów i mieszkań, powinny zainteresować się szkłem ornamentowym. Jest ono pokryte barwą lub wzorem. Szklane tafle ozdobione dekoracjami, mogą być podkreśleniem dowolnie wybranej stylistyki. Pasują zarówno do wnętrz utrzymanych w stylu Glamour, nowoczesnych, klasycznych, jak i zaaranżowanych w charakterze modernistycznym, Art Déco, vintage czy futurystycznym.
Szkło ornamentowe może też być zdobione wzorami. Obecnie najmodniejsze są wzory w paski typu Estriado, Flutes, Visio Sun. Ten niepowtarzalny efekt uzyskuje się dzięki specjalnej technologii wytwarzania materiału. Walcowanie płynnej masy umożliwia uwypuklenie wybranego ornamentu na szklanej powierzchni. Ornamentowe szyby dekoracyjne mogą być niebarwione, ale również kolorowe, barwione w masie.
Warto wspomnieć, że szkło ornamentowe jest półprzeźroczyste, dlatego oprócz funkcji dekoracyjnej, może także pełnić rolę funkcjonalnych przeszkleń czy tafli wkomponowanych we wnętrza domów lub mieszkań. Podejmując decyzję o montażu szkła ornamentowego warto dopasować jego wzór do ogólnej aranżacji pomieszczeń. Dzięki temu uniknie się chaosu stylistycznego.
Jak dobrać szkło ornamentowe do stylistyki wnętrza?
Przed montażem szkła ornamentowego kluczową kwestią jest ustalenie jego funkcji. Jeśli szkło ornamentowe ma być elementem mebla bądź dekoracją wnętrza, to może ono pełnić wyłącznie rolę ozdobnika. W przypadku, gdy materiał ten ma być elementem wyposażenia, duże znaczenie ma nie tylko jego kolorystyka, ale również bezpieczeństwo.
Szkło ornamentowe, jako materiał wykorzystywany do aranżacji wnętrz, może być ozdobione modnymi wzorami w paski. W przypadku posiadania przestronnego apartamentu lub domu o sporej powierzchni mieszkalnej, materiał ten sprawdzi się jako widoczny element wykończeniowy.
We wnętrzach minimalistycznych, zaaranżowanych na styl skandynawski, jak również w mieszkaniach loftowych, szkło ornamentowe może być efektownie prezentującym się przeszkleniem. Ścianka działowa wykonana ze szkła ornamentowego może wówczas posiadać subtelne zdobienia, podkreślając charakter aranżacji mieszkania i wkomponowując się w stylistykę wnętrza.
Jakie walory posiada szkło ornamentowe stosowane do aranżacji pomieszczeń?
Szkło ornamentowe posiada szereg zalet. Tafla szkła, która może być ozdobiona wzorem, dobrze współgra z dziennym i sztucznym oświetleniem. W zależności od kąta padania i intensywności naświetlenia, szkło ornamentowe wydaje się jasne, wypukłe, a naniesiony na nie wzór uzyskuje efekt trójwymiarowości.
Zabieg ten sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach słabo doświetlonych, do których nie dociera zbyt duża ilość światła słonecznego. Szkło ornamentowe z wytłaczanym wzorem będzie zdobić pomieszczenia w mieszkaniach z oknami od strony wschodniej i południowej.
Szklana ścianka działowa nadaje się do aranżacji salonu, domowego gabinetu do pracy, ogrodu zimowego, przeszklonego patio, a także oddzielenia części jadalnej od aneksu kuchennego. Warto podkreślić, że szkło ornamentowe można także wykorzystać do stworzenia szklanych przesłon w łazience.
Szkło ornamentowe jest materiałem wykorzystywanym we współczesnej aranżacji domów, mieszkań czy eleganckich gabinetów w biurach. Wśród jego wielu zalet, należy podkreślić uniwersalność wyrażoną w łatwości dopasowania tego materiału do stylistyki posiadanego wnętrza.
Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła