Nie ma dwóch jednakowych instalacji sprężonego powietrza. Z tego właśnie powodu charakterystyka pracy i niezbędne wyposażenie czy dodatkowe akcesoria każdej instalacji również może być odmienne. Z tego powodu określenie konieczności zakupu i rodzaju zbiornika ciśnieniowego może wcale nie być takie proste. Ważne jest przeanalizowanie wszystkich parametrów instalacji a także jej potrzeb. Ważnym krokiem może się okazać także audyt sprężonego powietrza w celu określenia działań prowadzących do optymalizacji procesu wytwarzania tego medium. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące zbiorników ciśnieniowych, ich charakterystykę i rodzaje.

Zbiornik ciśnieniowy w instalacji sprężonego powietrza

Sprężone powietrze jest wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, budowa maszyn, produkcja i górnictwo. Wiele instalacji sprężonego powietrza wymaga kompresora na zbiorniku lub samodzielnego zbiornika sprężonego powietrza do przechowywania sprężonego powietrza. Jeżeli instalacja wymaga zbiornika sprężonego powietrza, ważne jest, aby jego objętość była wystarczająca do zamierzonego zastosowania. Wielkość zbiornika zależy od tego, ile sprężonego powietrza zużywa zakładowa instalacja. Zbiorniki sprężonego powietrza są najczęściej instalowane w pomieszczeniach, ale niektóre można również instalować na zewnątrz. Sprężone powietrze jest utrzymywane w zbiornikach pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu może być dostarczane bezpośrednio do miejsca użytkowania. Zbiorniki sprężonego powietrza wykonywane są najczęściej ze stali węglowej lub stali nierdzewnej. Są malowane proszkowo, ocynkowane lub galwanizowane i mogą mieć różną wielkość od 10 do 1500 litrów. Główną funkcją zbiorników sprężonego powietrza jest magazynowanie sprężonego gazu w celu zabezpieczenia środowiska pracy w okresach szczytowego zapotrzebowania na medium jakim jest sprężone powietrze. Odpowiadają również za stabilizację ciśnienia w układzie sprężonego powietrza. Dlatego są ważnym elementem wyposażenia w układach, w których zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest zmienne.

Rodzaje i typy zbiorników ciśnieniowych w układach sprężonego powietrza

Zbiorniki ciśnieniowe dostępne są w wersji pionowej i poziomej. Każdy zbiornik układu pneumatycznego posiada własne wyposażenie, w skład którego wchodzi manometr, zawór bezpieczeństwa, kulowy zawór spustowy, kurek manometryczny oraz rurka spustowa. Dodatkowo, w zależności od umiejscowienia i działania instalacji, zbiorniki ciśnieniowe dzielą się na zbiornik główny, zwany też zbiornikiem mokrym, oraz zbiornik pomocniczy, zwany zwykle zbiornikiem suchym. 

Zbiornik mokry lub zbiornik główny jest zwykle instalowany bezpośrednio za sprężarką powietrza i chłodnicą, ale przed filtrami i osuszaczami sprężonego powietrza. W zależności od organizacji zakładu może znajdować się również w sprężarkowni. Oprócz wspomnianej już funkcji magazynowania powietrza, zbiornik ciśnieniowy główny odpowiada również za sterowanie pracą i wydajnością sprężarki powietrza. Jest to możliwe, ponieważ zbiornik eliminuje konieczność wielokrotnego włączania i wyłączania sprężarki. Mokry zbiornik ciśnieniowy odpowiada również za chłodzenie sprężonego powietrza, które pełni również funkcję separatora wody i oleju, kondensatu i cząstek stałych. Zbiornik ten tłumi również pulsację sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym, co oznacza, że ​​można utrzymać stałe ciśnienie bez nadmiernych skoków lub spadków, które mogą negatywnie wpłynąć na odbiorniki końcowe i produkcję. 

Zbiornik ciśnieniowy suchy lub pomocniczy umieszcza się w pobliżu miejsc instalacji sprężonego powietrza, w których zużywane są duże i zmienne ilości sprężonego powietrza. Zbiornik ciśnieniowy odpowiada głównie za minimalizację strat ciśnienia w sieci w przypadku nagłego zapotrzebowania w sprężony gaz. Ze względu na tak ważną rolę istotny jest dobór odpowiedniej pojemności zbiornika pomocniczego. Straty ciśnienia prowadzą do obniżenia jakości i wydajności filtrów i osuszaczy sprężonego powietrza, a ostatecznie do spadku wydajności całej instalacji wykorzystującej sprężone powietrze

Krótko mówiąc, zbiornik ciśnieniowy sprężonego powietrza można zamontować w dowolnej profesjonalnej instalacji pneumatycznej. Szczególnie polecany jest jednak w instalacjach charakteryzujących się zmiennym zapotrzebowaniem na sprężone powietrze i gdzie ważne jest utrzymanie stałego ciśnienia sprężonego powietrza i unikanie pulsacji.