Sprężarkownia w kontenerze to rozwiązanie dla zakładów, które planują zlokalizować system wytwarzania sprężonego powietrza lub azotu poza budynkiem zakładu. Sprawdź, czy taka opcja jest odpowiednia dla Twojej firmy i czy spełni wymagania stawiane przed systemem wytwarzania sprężonego gazu.

Co to jest kontenerowa stacja sprężarek

Kontenerowe stacje sprężarek to kompletnie wyposażone sprężarkownie zabudowane w kontenerach. Takie stacje sprężonego powietrza budowane są stricte pod potrzeby klienta, zapewniając pełne dopasowanie do potrzeb konkretnego zakładu. Ich niewątpliwą zaletą jest mobilność oraz możliwość natychmiastowego podłączenia do instalacji wymagającej sprężonego medium roboczego (plug&play) i uruchomienia.  

Kontenerowe stacje sprężonego powietrza lokalizowane są w kontenerach o tradycyjnych wymiarach tj. 20- i 40-stopowych lub w kontenerach wykonanych na wymiar. Zaletą kontenerów jest możliwość przenoszenia ich w dowolne miejsce. Nie wymagają one dużych nakładów na przygotowanie terenu. 

Jak wyposażona może być sprężarkownia zabudowana w kontenerze?

Kontenerowa stacja sprężonego powietrza powinna być zbudowana według indywidualnych potrzeb zakładu. Sercem takiej sprężarkowni są kompresory. Kontener może być wyposażony w sprężarki śrubowe, kompresory tłokowe czy urządzenia wysokociśnieniowe. Mogą to być kompresory olejowe lub bezolejowe, stało- lub zmiennoobrotowe. W ramach standardowego wyposażenia w kontener wyposaża się w system orurowania i okablowania zapewniające sprawne działanie. Wewnątrz znajdują się również instalacje świetlne i wentylacyjne oraz ogrzewanie, które gwarantują odpowiednie warunki do pracy urządzeń i obsługi. Każdy kontener wyposażony jest również w układ gospodarowania kondensatem. 

W przypadku, kiedy zakład wymaga wyższej klasy sprężonego powietrza, w kontenerze instaluje się dodatkowe urządzenia — np. osuszacze ziębnicze lub adsorpcyjne, a także dodatkowe filtry i reduktory ciśnień w układzie filtracji. 

Kontener zapewnia pełne bezpieczeństwo urządzeń w nim zawartych — chroni je przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapewnia idealne warunki do pracy urządzeń znajdujących się wewnątrz. 

Zalety kontenerowej stacji sprężonego powietrza

Sprężarkownia w kontenerze powinna być zbudowana tak, aby zapewniać maksymalne dostosowanie do potrzeb konkretnego zakładu. Powinna także tworzyć kompletny system sprężonego powietrza, który zapewni natychmiastową gotowość do pracy. Sprężarkownię taką łatwo podłączyć do instalacji sprężonego powietrza w zakładzie. Kontenerowe stacje sprężarek to obiekty mobilne, które można przewozić za pomocą HDSów, transportu kolejowego, lotniczego czy morskiego.  Dzięki swej mobilności można je odsprzedać w całości, bez uciążliwego procesu demontażu. Co więcej, stacje kontenerowe to także sposób na ograniczenie hałasu w zakładzie. Postawiona poza budynkiem sprężarkownia pomaga utrzymać akceptowalny przez przepisy BHP poziom głośności. W wielu zakładach problemem jest także nadmiar ciepła emitowany przez urządzenia. Wyprowadzenie sprężarek poza obiekt niweluje tę niedogodność. Warto wspomnieć tu także o zanieczyszczeniu powietrza — kompresory pobierają powietrze atmosferyczne, które, jeśli jest wysoko zanieczyszczone (a tak dzieje się w wielu zakładach pracy), wymaga skuteczniejszego systemu uzdatniania oraz częstszej wymiany filtrów. Posadowienie sprężarkowni w kontenerze niweluje ten problem, umożliwiając kompresorom pobieranie świeżego powietrza spoza budynku, co zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia skompresowanego gazu oraz ogranicza wydatki na części zamienne i materiały eksploatacyjne.

Na co zwrócić uwagę zamawiając sprężarkownię w kontenerze?

Zabudowa sprężarkowni kontenerowej powinna być dostosowana do potrzeb zakładu, dlatego klient w porozumieniu z wykonawcą powinien określić dokładne zapotrzebowanie zakładu na sprężony gaz oraz określić jego parametry techniczne. Zabudowa, w zależności od potrzeb, może wiązać się z koniecznością montażu sprężarek śrubowych, kompresorów tłokowych, sprężarek bezolejowych czy nawet kompresorów wysokociśnieniowych. Dodatkowo w kontenerze można umieścić dostosowany do potrzeb system uzdatniania sprężonego powietrza, który zapewniał będzie oczekiwaną klasę czystości skompresowanego gazu. 

Uzyskanie oczekiwanych parametrów technicznych to jedna strona medalu — należy także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego w zakresie budowy i wyposażenia kontenerowych stacji sprężarek warto korzystać z usług sprawdzonych firm, które dostarczają wysokiej klasy urządzenia pochodzące od cenionych na rynku producentów oraz zapewnią wymagane atesty zarówno pod względem wyposażenia, jak i montażu całej instalacji wewnątrz kontenera.