Pluskwa domowa jest uciążliwym insektem, który niespodziewanie może pojawić się w mieszkaniu. Każdy właściciel nieruchomości powinien wiedzieć, jakie są charakterystyczne oznaki bytowania pluskwy w mieszkaniu.

Ślady krwi na bieliźnie pościelowej

Jeśli po przespanej nocy odkrywasz niewielkie plamki krwi na prześcieradle, poduszce, kołdrze lub na narzucie, która znajduje się bezpośrednio na twoim łóżku, to ewidentny sygnał, że w domu są pluskwy. Te niewielkie owady żywią się krwią organizmów stałocieplnych. Pluskwy mają czułki i specjalnie wyposażony aparat gębowy. Czułki wykrywają obecność człowieka lub organizmów stałocieplnych. Dzięki temu pluskwa jest w stanie dotrzeć do nich, nawet w całkowitej ciemności.

Należy pamiętać, że pluskwy gryzą określone miejsca na ciele. Mogą to być kończyny dolne lub górne, klatka piersiowa czy plecy. Zazwyczaj ślady ugryzienia pluskwy nie znajdują się na twarzy, szyi bądź stopach. Pluskwa w trakcie gryzienia znieczula skórę. Dzieje się tak , ponieważ atakowany przez nią człowiek lub zwierzę domowe nie mogą mieć szansy wybudzić się ze snu. Należy pamiętać, że ugryzienie pluskwy następuje w fazie REM, czyli w bardzo głębokim letargu, kiedy ciało człowieka jest praktycznie bezwładne. Wówczas próg odczuwania bólu jest stosunkowo niski. Dzięki temu pluskwa ma ułatwione zadanie postaci stałego dostępu do żywiciela.

Trudny do usunięcia zapach unoszący się w pomieszczeniach

Zestresowane pluskwy, które poddawane są utylizacji przeprowadzanej w sposób niefachowy, tj. przy użyciu domowych środków, mogą wydzielać charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach. Można porównać go do woni gnijących owoców leśnych, szczególnie malin czy borówek amerykańskich lub też kolendry siewnej w stanie wegetatywnym. Nieprzyjemny zapach pluskwy w mieszkaniu jest wyczuwalny od razu po wejściu do pomieszczenia, gdzie znajdują się te owady.

Nieprzyjemna woń nie jest możliwa do usunięcia zarówno przy pomocy łatwo dostępnych środków perfumujących, aerozoli odświeżających powietrze, jak i preparatów do czyszczenia powierzchni na bazie sody oczyszczonej, mydła marsylskiego, sosny, świerku czy też olejków eterycznych. Zapach pluskwy może nie być wyczuwalny przez osoby, które stale przebywają we wnętrzu. Jednakże warto bazować na opinii osób odwiedzających dom lub mieszkanie. Jeśli narzekają one na niezbyt przyjemną woń, która pojawiła się znienacka i nie jest możliwa do usunięcia, nawet po bardzo dokładnym wietrzeniu mieszkania, warto sprawdzić, czy lokum zaatakowały pluskwy.

Pozostałości bytowania pluskwy domowej

Specjalista zajmujący się dezynsekcją po wejściu do mieszkania od razu jest w stanie zidentyfikować, jaki insekt zalągł się w pomieszczeniu. Osoby, które są laikami i do tej pory nie miały do czynienia z pluskwą domową, mogą mieć duże problemy z jednoznacznym stwierdzeniem czy ich nieruchomość zaatakowały te szkodniki. Należy bacznie przyglądać się ścianom. Dużym ułatwieniem jest pomalowanie ich na jasny kolor. Jeśli białe, kremowe lub pastelowe ściany mają charakterystyczne, brunatne lub czarne kropki, może to sugerować, że jest to miejsce bytowania pluskwy domowej. Ponadto pozostałości wylinki, odchodów i jaja pluskwy można zauważyć w szczelinach dylatacyjnych, zakamarkach, a także miejscach, gdzie na co dzień żyje ten szkodnik.

Warto przyjrzeć się drewnianym elementom wyposażenia, a także meblom tapicerowanym pochodzącym z tak zwanej drugiej ręki. Jeśli na ich powierzchni zauważy się charakterystyczne ślady, może to sugerować, że w meblach tapicerowanych żyje pluskwa domowa. Ponadto owad ten wybiera sobie zaciemnione zakamarki i miejsca trudno dostępne. Pluskwa domowa z pewnością nie pojawi się w mieszkaniu, gdzie panują skrajnie niekorzystne warunki, czyli temperatura gwałtownie spada poniżej 15 stopni Celsjusza, a dostęp do żywiciela jest utrudniony, a nawet niemożliwy.

Ślady obecności pluskwy domowej można zidentyfikować samodzielnie. Wystarczy rozpoznać kilka charakterystycznych oznak tego, że w mieszkaniu pojawili się nieproszeni goście. 

źródło: Derato.pl