Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie, w konsekwencji interesują się one kwestią dodatkowej suplementacji. Co to są suplementy diety? Jakie rodzaje suplementów diety możemy wyróżnić? Czy suplementy diety pomagają? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Suplementy diety co to jest?

Zastanawiasz się, co to są suplementy diety? Otóż są to środki spożywcze, dzięki którym możemy uzupełniać naszą codzienną dietę. Najczęściej jest to źródło witamin, a także innych korzystnych składników mineralnych, które wykazują odżywczy efekt. Mogą być zażywane w formie tabletek, proszku, kapsułek lub płynu. Suplementy diety są w stanie skutecznie uzupełnić to, czego brakuje nam podczas spożywania posiłków. Nie są one równoznaczne z produktami leczniczymi. Prawo dokładnie określa, ile może wynosić zawartość poszczególnych składników w jednej porcji suplementu. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo ich zażywania, niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujemy. Maksymalizacja bezpieczeństwa i skuteczności suplementacji wiąże się z koniecznością przestrzegania zalecanego dziennego spożycia. Spożywanie większych dawek może mieć odwrotny skutek.

Jakie rodzaje suplementów diety możemy wyróżnić?

Suplementy diety możemy podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsze są preparaty witaminowo-minerałowe. W swoim składzie zawierają one witaminy, a także składniki mineralne. Godne uwagi są suplementy diety dla sportowców. Wówczas mamy do czynienia z takimi preparatami, jak chociażby odżywki białkowe, odżywki węglowodanowe, a także inne produkty, które mają bezpośredni wpływ na rozwój muskulatury lub wydolność organizmu. Ostatnimi czasy popularnością cieszą się suplementy diety dla kobiet, które odpowiedzialne są za wspieranie odchudzania. Mogą one przyspieszyć metabolizm, regulować głód i sytość, a nawet zmniejszyć wchłanianie tłuszczów. Nie w sposób nie wspomnieć o suplementach kwasów tłuszczowych. Są to produkty, które posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe- organizm ludzki nie jest w stanie wykonać ich samodzielnie. Warto wymienić również grupę suplementów posiadających ekstrakty roślinne, a także szczepy bakterii i drożdży. Bezpieczna suplementacja ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Jaka jest różnica między lekiem a suplementem? Ten drugi pozytywnie wpływa na zdrowie, jednakże nie ma właściwości leczniczych, czyli nie leczą i nie zapobiegają chorobom. 

Czy suplementy diety działają?

Warto wybierać zdrowe suplementy, których jakość jest w pełni satysfakcjonująca. Suplement będzie wspierał nasz organizm, o ile zostaną spełnione odpowiednie wymogi. Rynek medyczny rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego też warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Witaminy dla młodzieży działają, o ile posiadają wartość energetyczną. Niektóre preparaty nie posiadają deklarowanych ilości substancji czynnych. Stosując się do zaleceń można odczuć pozytywne działanie suplementów. Decydujmy się na sprawdzonych producentów którzy niemalże gwarantują wysokiej jakości produkty.