Połączenie schodów wewnętrznych wykonanych ze stali nierdzewnej ze szklanym wypełnieniem jest niezwykle efektownym rozwiązaniem systemowym, które nadaje się zarówno do nowoczesnych mieszkań, jak i bardziej klasycznych wnętrz. Dlaczego schody stalowe ze szklaną balustradą są tak popularne i dlaczego warto w nie inwestować?

Schody z nierdzewki i szkła – solidne, wytrzymałe i efektowne 

Schody wewnętrzne ze stali nierdzewnej i szkła są tak popularne nie tylko ze względu na swój design, który zachwyca wszystkich miłośników prostych, a zarazem efektownych rozwiązań, ale także ze względu na dużą wytrzymałość i odporność schodów na uszkodzenia. Poza właściwościami wytrzymałościowymi schody z nierdzewki ze szklaną balustradą są też odporne na rdzę, co kwalifikuje je jako idealne schody zewnętrzne. Pod tym względem schody ze stali nierdzewiejącej biją na głowę inne tego typu produkty – zarówno schody wykonane ze stali zwykłej, jak i schody drewniane – stając się liderem wśród wszystkich typów schodów do domu lub firmy. Wbrew pozorom schody stalowe z balustradą ze szkła też bardzo wygodne i poręczne – wszystko dzięki ich niewielkim rozmiarom i ażurowej konstrukcji, która sprzyja instalowaniu tego typu schodów wewnętrznych w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach. 

Stalowe schody ze szklaną balustradą – pomysł na stylowe wnętrze

Stalowe schody montowane wewnątrz domu zyskują w połączeniu ze szkłem. Duet szlachetnej stali i szkła hartowanego, z którego zrobiona jest balustrada, jest nie tylko bardzo modny, ale i dopasowany do wielu gustów, dzięki czemu odpowiada wymaganiom wielu inwestorów. Poza zaletami, jakie niesie za sobą wykorzystanie nierdzewki do konstrukcji schodów, ich dodatkowym atutem jest przejrzysta tafla szkła, która jest nie tylko niebanalna ozdobą, ale i świetnie doświetla małe wnętrza, nie przytłaczając i tak małych pomieszczeń. Szkło wykorzystywane do produkcji balustrad do schodów jest nie tylko bezpieczne, ale i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo tafle są zbudowane z kilku klejonych warstwowo części, które w przypadku stłuczenia tafli nie rozsypują się na ostre drobinki, nie powodując przy tym zagrożenia dla użytkowników schodów

Schody z metalu i szkła – rodzaje, sposób montażu

Schody ze stali nierdzewiejącej opierają się na solidnej stalowej konstrukcji, która zapewnia stabilność i wytrzymałość schodów podczas ich codziennego użytkowania. Najczęściej schody tego typu występują w połączeniu ze szklaną balustradą, ale nierzadko inwestorzy decydują się także na szklane stopnie schodów. Rozwiązanie to jest szczególnie często spotykane w galeriach handlowych, bankach i biurowcach. 

Szklana tafla balustrady w schodach z metalu montowana jest przy pomocy specjalnych uchwytów do stalowych słupków, które podtrzymują balustradę i zapewniają stabilność całym schodom. Balustrada z hartowanego szkła może być także schowana w stalowej szynie. Jeżeli dodatkowo ze szkła zrobione są także stopnie schodów, są one zakotwione za pomocą punktowych łączników do metalowego szkieletu schodów. W przypadku schodów ze stali nierdzewnej i szkła dobrym rozwiązaniem jest także wybór stalowej barierki, która zamyka balustradę w stalowej ramie i ułatwia nam poruszanie się po schodach

Jak dbać o stalowe schody wewnętrzne ze szklaną balustradą?

Zaletą schodów ze stali i szkła jest łatwość utrzymania ich w czystości i dobrym stanie przez długie lata. W przeciwieństwie do schodów z drewna i ze stali zwykłej w przypadku schodów z nierdzewki nie musimy nie tylko pamiętać o ich czasochłonnej pielęgnacji, ale i dodatkowych zabiegach pielęgnacyjnych. Wystarczy, że raz na jakiś czas przetrzemy stalową barierkę delikatna ściereczką zwilżoną wodą z detergentem. Taki zabieg w zupełności wystarczy, żeby utrzymać stal nierdzewiejącą w dobrym stanie. Musimy jedynie pamiętać, żeby do czyszczenia schodów ze stali nierdzewnej nie używać ostrych narzędzi, które mogłyby naruszyć warstwę pasywną stali. Z kolei w przypadku szklanej balustrady taflę wystarczy co jakiś czas oczyścić za pomocą środków, które na co dzień stosujemy do czyszczenia luster i szyb. 

Źródło: Kobamet