Branża IT była jedną z pierwszych, na których zawitał tzw. rynek pracownika. Dla przedsiębiorców oznacza on trudności w pozyskaniu wysokiej klasy specjalistów. To bowiem kandydaci dyktują warunki zatrudnienia i mogą przebierać w ofertach. Jeżeli propozycja nie spełnia ich oczekiwań, sięgają po następną – i tak do skutku. Czy w takich warunkach pracodawca ma szansę znaleźć pracownika? Oczywiście. Oto wskazówki, jak odnaleźć się na rynku pracownika w branży IT?

Rynek pracownika w branży IT – czy pracodawca ma szansę znaleźć specjalistę?

Rekrutacja specjalistów z branży IT to nie lada wyzwanie. Deficyt informatyków i programistów sprawia, że znalezienie osoby o odpowiednich kompetencjach jest trudne same w sobie. Sprawę dodatkowo komplikują wymagania potencjalnych pracowników, którym niekiedy ciężko sprostać. Specjaliści z branży IT doskonale wiedzą, że są towarem deficytowym na rynku. Nie mają więc oporów przed dyktowaniem warunków pracodawcom.

Chętnie też zmieniają miejsce zatrudnienia. Statystyczny informatyk spędza w jednej firmie zaledwie 30 miesięcy. Swoboda, z jaką specjaliści IT odchodzą z pracy, to dla jednych przedsiębiorców kłopot, dla drugich wręcz odwrotnie – szansa na pozyskanie dobrego pracownika. Nic więc dziwnego, że firmy prześcigają się w pomysłach, by przyciągnąć utalentowanych kandydatów. Niestety, z różnym skutkiem. Dlaczego rekrutacja specjalistów z branży IT nie zawsze przynosi zakładane rezultaty?

Jedną z przyczyn jest stosowanie niewłaściwych zachęt. Wysokie wynagrodzenie wciąż jest istotne – aż 70 proc. informatyków twierdzi, że zmieniłoby miejsce pracy, gdyby w nowym otrzymało o 20 proc. wyższe zarobki. Do głosu dochodzą jednak także inne czynniki, takie jak:

  •       możliwości rozwoju i uczestnictwo w ambitnych projektach,
  •       kultura pracy w firmie,
  •       atmosfera w zespole,
  •       mentoring pracowniczy,
  •       swoboda organizacji pracy własnej,
  •       poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa,
  •       możliwość pracy zdalnej,
  •       elastyczne godziny pracy,
  •       benefity pozapłacowe.

Całkiem sporo, a pewnie udałoby się sporządzić drugą tak długą listę z mniej znaczącymi motywatorami, takimi jak posiadanie chillout roomu czy też brak sztywnego dress code’u. Wbrew jednak pozorom nie trzeba być gigantyczną firmą z ogromnym budżetem, by zatrudniać specjalistów z IT. Kluczem jest przygotowanie niestandardowej oferty, dzięki której kandydat dostrzeże potencjał przedsiębiorstwa. 

Co ważne, żeby znaleźć odpowiedniego specjalistę z branży IT, nie trzeba polegać wyłącznie na własnych zasobach. Skorzystać można z usług profesjonalnej agencji rekrutacyjnej, która dysponuje doświadczeniem w przeprowadzaniu rekrutacji w branży IT. To praktyczne rozwiązanie. Kiedy eksperci będą poszukiwać odpowiednich kandydatów, Ty możesz zająć się swoimi dotychczasowymi obowiązkami.

Rekrutacja specjalistów z branży IT – o czym pamiętać?

Rynek pracownika w branży IT sprawia, że pracodawcy muszą konkurować między sobą, by móc zatrudnić specjalistę. Żeby skłonić kandydatów do kontaktu, warto w pierwszej kolejności dobrze skonstruować ofertę pracy. To właśnie ona ma sprawić, że wyróżnisz się na tle innych pracodawców. O co należy zadbać?

Oferta pracy w IT powinna być przede wszystkim konkretna. Kandydat musi mieć jasność co do przyszłych obowiązków, a także wykorzystywanych narzędzi i technologii. Powinien również znać perspektywy finansowe.

Coraz częściej spotykaną praktyką jest podawanie w ogłoszeniu widełek płacowych. Jeśli wynagrodzenie, jakie możesz zaoferować pracownikowi, jest niższe od standardów rynkowych, nie ukrywaj tego. Prędzej czy później i tak będziesz musiał wyjawić informację o zarobkach. Jeśli zrobisz to już w ogłoszeniu, kandydat nie będzie miał wrażenia, że stracił czas, ubiegając się o stanowisko, z którego zrezygnowałby od razu po zobaczeniu proponowanej pensji.

W ofercie postaraj się również uwypuklić atuty przedsiębiorstwa. Zrezygnuj z utartych sloganów na rzecz autentyczności. Nie koloryzuj, uwzględnij wyłącznie to, co naprawdę możesz zaoferować pracownikowi. „Możliwości rozwoju” czy też „praca przy ambitnych projektach” fajnie brzmią, jeśli jednak rzeczywistość jest inna, specjalista IT szybko się rozczaruje i nie będzie miał oporów, by przejść do konkurencji.

Źródło: Praca IT – TeamQuest