Wybór zbiornika na gaz propan to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć inwestor zakładający zbiornikową instalację na gaz. Jednak mnogość możliwości i szeroka oferta sprawiają, że wybranie konkretnej opcji nie jest wcale takie łatwe. Użytkownicy mogą dokonać zakupu zbiornika o dowolnej pojemności, naziemnego bądź podziemnego, a także nowego lub używanego. Przedstawiamy krótki przewodnik i garść najważniejszych informacji, które pomogą dobrać odpowiedni zbiornik na gaz propan.

Czym kierować się przy wyborze zbiornika?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że decyzja o wyborze konkretnego wariantu zbiornika na gaz jest kwestią bardzo indywidualną. Nie zawsze to, co zdaje egzamin u sąsiada, okaże się trafioną decyzją również w naszym przypadku. Rozmyślania o zbiorniku na gaz propan warto rozpocząć od przeanalizowania naszej sytuacji.

Należy wziąć pod uwagę metraż domu i uwzględnić wszystkie urządzenia końcowe wykorzystujące propan. Ponadto w kontekście wyboru pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym istotna jest wielkość działki oraz indywidualne preferencje estetyczne. Natomiast możliwości finansowe i budżet inwestora powinny mieć znaczący wpływ na wybór nowego bądź używanego zbiornika na propan.

Jakiej pojemności zbiornik na gaz wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, przy wyborze pojemności zbiornika na propan idealnej dla naszego domu należy wziąć pod uwagę jego metraż oraz uwzględnić wszystkie urządzenia, które będą wykorzystywały gaz propan. Sprzęty mogące w domu korzystać z gazu płynnego propan to między innymi kuchenka gazowa bądź gazowy podgrzewacz wody. Jeśli gazu propan będziemy używać również do gotowania i podgrzewania wody użytkowej, to w obliczeniach warto wziąć pod uwagę także liczbę domowników. Jeśli jednak propan posłuży wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń, to wyliczenia są dużo prostsze.

Przyjmuje się, że do ogrzania domu o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2 w zupełności wystarcza zbiornik o pojemności 1750 l. W przypadku większych domów o wielkości 120–160 m2 polecane są zbiorniki mieszczące 2700 l bądź 2750 l gazu propan. Natomiast dla dużych domów, o powierzchni większej niż 160 m2, specjaliści polecają zbiorniki na gaz o pojemności 4850 l lub 5000 l. Dobierając przydomowy zbiornik na propan w ten sposób, jego tankowanie będzie konieczne raz lub dwa razy do roku.

Naziemny czy podziemny zbiornik na propan?

Zbiorniki na gaz, niezależnie od wybranej pojemności, dostępne są w wariancie naziemnym i podziemnym. Ich funkcjonalność i niezawodność jest identyczna. Różnią się natomiast zlokalizowaniem na działce względem powierzchni gruntu. Jak sama nazwa wskazuje, zbiorniki naziemne umieszczane są na płycie fundamentowej na powierzchni gruntu. Natomiast zbiorniki podziemne mogą być częściowo lub w całości zakopane pod ziemią. A który zbiornik na gaz sprawdzi się w naszym przypadku? Należy wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne.

Naziemny zbiornik na gaz jest zawsze widoczny na posesji, bo nie możemy go zakopać. Podziemny zbiornik natomiast bardzo łatwo ukryć, nie zaburzając w ten sposób organizacji i estetyki działki. Oprócz tego zbiorniki naziemne są polecane raczej właścicielom większych działek, a zbiorniki podziemne są przeznaczone na mniejsze posesje. Wynika to z faktu, że przepisy określają obowiązkowe minimalne odległości, jakie zbiornik musi zachować od budynków czy granicy działki. Warto wiedzieć, że dla zbiorników naziemnych wymagane odległości są dwukrotnie większe niż dla zbiorników podziemnych.

Nowy czy używany zbiornik na gaz?

Od pewnego czasu dość mocno rozwinął się rynek wtórny zbiorników na gaz propan. Pozwala to obniżyć koszt nowej instalacji, wyposażając ją w używany zbiornik na propan. Zarówno nowy zbiornik na gaz, jak i jego używany odpowiednik są równie funkcjonalne oraz niezawodne. Różnią się jedynie ceną. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, to można zakupić tańszy zbiornik używany. Jeśli jednak nasz budżet na to pozwala, to wyposażmy naszą instalację w nowy zbiornik na gaz.

Źródło: LPGDirect.pl – Dostawca Gazu