
Łatwa do zakładania i zdejmowania półmaska filtrująca jest przeznaczona do zabezpieczenia dróg oddechowych przed podrażnieniem wywołanym działaniem szkodliwych pyłów. W sprzedaży dostępne są maski jednorazowe i wielokrotnego użytku.
Przed czym chronią półmaski filtrujące
Nowoczesne półmaski filtrujące są podstawowymi środkami ochrony: nosa, jamy ustnej, gardła, krtani, oskrzeli i płuc przed ryzykiem dostania się do nich potencjalnie szkodliwych pyłów. Można je dostosować do rodzaju wykonywanej pracy. Występują w trzech klasach ochronnych: FFP1, FFP2 i FFP3. Różnią się skutecznością filtrowania zanieczyszczeń stałych P1, P2 i P3.
Przeciwpyłowe półmaski filtrujące są wykonane z odpowiednio dobranej włókniny i wyposażone w zawory wydechowe. Taka ich budowa pozwala na zmniejszenie oporów oddechowych i zapewnienie pożądanej szczelności. Wstępne formowanie kopuł oraz zaciski nosowe zapobiegają przedostawaniu się pyłów w trakcie wykonywania pracy.
W jakim środowisku sprawdzą się półmaski filtrujące przeciwpyłowe
Osoby zatrudnione na stanowiskach, gdzie występuje częste i intensywne pylenie, powinny regularnie zakładać półmaski filtrujące przeciwpyłowe. Są one przeznaczone do pracy z toksycznymi pyłami. Przydadzą się w trakcie obróbki drewna, tworzyw sztucznych, a także w miejscach, gdzie ulatniają się gazy pochodzenia chemicznego. Dostępne są w wariantach: do wielokrotnego użytku oraz jednorazowe półmaski filtrujące z dodatkową wewnętrzną wkładką jako uszczelnieniem. Użyta do jej wykonania pianka eliminuje nierówności, dopasowuje się do twarzy, przez co ogranicza ilość zasysanego nieprzefiltrowanego powietrza.
Do czego można użyć półmaski filtrujące z wkładem węglowym?
Skuteczne zabezpieczenie dróg oddechowych półmaską filtrującą jest możliwe dzięki zastosowaniu do ich produkcji wkładu z aktywnego węgla. Jego zadaniem jest pochłanianie kwaśnych oparów poniżej NDS, jak również nieprzyjemnych zapachów mogących utrudniać swobodne wykonywanie powierzonych obowiązków. Półmaski filtrujące z wkładem węglowym są przeznaczone do pracy z lakierami, farbami, powłokami i innymi substancjami chemicznymi wydzielającymi nieprzyjemne, a także toksyczne opary.
Źródło: Glovex – sklep BHP