Jeśli planujesz wyburzenie budynku musisz dobrze się przygotować do realizacji takiego przedsięwzięcia. Co powinieneś uwzględnić przy wyburzeniu obiektu? Czy zamierzasz skorzystać z maszyn i przyspieszyć race, czy racze planujesz wykonać parce ręcznie? Przybliżamy podstawowe etapy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyburzaniu budynku. 

Organizacja wyburzenia budynku to skomplikowany proces, który wymaga dokładnego planowania, zgodności z przepisami prawa, odpowiednich środków bezpieczeństwa oraz współpracy z profesjonalnymi firmami. Musisz właściwie ocenić stan budynku i szczegółowo opracować plan realizacji prac rozbiórkowych. Konieczne będzie także wcześniejszy wybór metody wyburzenia. Pamiętaj również, że takie prace mogą wymagać pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia takich robót w urzędzie. Kluczowa będzie także sprawa gromadzenia i usunięcia powstałych w trakcie prac odpadów. Nie zapominaj też o bezpieczeństwie podczas wykonywanych robót. 

Planowanie i wybór metody wyburzenia

Przed wyburzeniem warto sprawdzić stan obiektu. W tym celu skonsultuj się z inżynierem budowlanym lub specjalistą ds. wyburzeń, którzy pomogą ocenić strukturę budynku i określić najlepszą metodę wyburzenia. Następnie opracuj szczegółowy plan wyburzenia, który uwzględnia metodę wyburzenia, planowane działania, harmonogram, a także środki bezpieczeństwa, które będziesz musiał zastosować. 

Jakie metody wyburzenia obiektu możesz wybrać? Jeśli budynek jest mały lub jest położony blisko innych obiektów, warto zastosować ręczne wyburzanie. W tym przypadku będziesz potrzebować tylko ręcznych narzędzi, które pozwolą precyzyjnie zburzyć obiekt. W przypadku większych budynków możesz użyć ciężkiego sprzętu takiego jak koparki, młoty wyburzeniowe. Za pomocą takich maszyn rozbiórka przebiegnie zdecydowanie szybciej, niż gdybyś zdecydował się na ręczne wyburzanie.  Rzadko w przypadku największych budynków stosuje się wysadzanie przy użyciu materiałów wybuchowych. Warto podkreślić, że takie wyburzanie budynków wymaga specjalnych zezwoleń i procedur bezpieczeństwa.

Pozwolenie na rozbiórkę

Czy przy wyburzaniu budynku konieczne jest posiadanie pozwolenia na rozbiórkę? Jeśli budynek, który planujesz wyburzyć jest niewielki i na jego postawienie nie trzeba było uzyskać zezwolenia na budowę, to możesz rozebrać go bez zgody urzędu lub zgłoszenia. Dotyczy to szczególnie takich obiektów, jak parterowe budynki gospodarcze o powierzchni nieprzekraczającej 25 m2, ogrodzenia czy altany. W przypadku obiektów o wysokości poniżej 8 m stojących w nie mniejszej odległości od granicy działki niż połowa ich wysokości wystarczy zgłoszenie rozbiórki w starostwie powiatowym. Warto dodać, że taki obiekt nie może być zgłoszony do rejestru zabytków. Wyburzeni możesz rozpocząć 30 dni po doręczeniu zgłoszenia do urzędu pod warunkiem, że urząd nie zgłosił sprzeciwu w Twojej sprawie.  

Istnieje również kategoria budynków, których wyburzenie wymaga uzyskania pozwolenia na rozbiórkę. Dotyczy to budynków, które leżą zbyt blisko granicy działki, czyli w odległości mniejszej niż połowa ich wysokości. Jednocześnie każdy budynek o wysokoci 8 i więcej metrów wymaga pozwolenia na rozbiórkę bez względu w jakiej odległości znajduje się od granicy działki. 

Co z odpadami budowlanymi po rozbiórce budynku?

Każde wyburzenie obiektu budowlanego generuje dużą ilość odpadów budowlanych. Gruz, elementy stolarki drzwiowej i okiennej, elementy dachu itp. wymagają odpowiedniego składowania i wywiezienia na składowisko odpadów zalegalizowane przez gminę. 

W celu gromadzenia materiałów pochodzących z rozbiórki warto skorzystać ze stalowych kontenerów. Na rynku dostępne są takie zasobniki o zróżnicowanej pojemności, dzięki czemu można dobrać kontener na odpady budowlane dostosowane do wielkości realizowanych prac. 

Kontenery na odpady można z powodzeniem wynająć w firmach specjalizujących się w wynajmie sprzętu budowlanego. Takie rozwiązanie ma także ten atut, że przedsiębiorcy zapewniają w ramach usługi również wywóz zapełnionych kontenerów przy pomocy specjalistycznych samochodów ciężarowych z hydraulicznym dźwigiem. Co więcej, możesz oprócz kontenerów z przywozem i wywozem skorzystać z oferty wynajmu maszyn do wyburzenia. Sprawdzą się tutaj zarówno koparki i ładowarki, jak i młoty wyburzeniowe. Skorzystanie z takich maszyn znacząco przyspieszy prace rozbiórkowe.