Chętnych na zakup mieszkania na rynku pierwotnym nie brakuje. Nic więc dziwnego, że i firm deweloperskich jest coraz więcej. Co pewien czas pojawiają się jednak w mediach niepokojące historie, kiedy to deweloper, nie wybudowawszy mieszkań, bankrutuje i traci powierzone mu oszczędności. Jak więc wybrać dobrą firmę deweloperską? Na co zwrócić uwagę, by zyskać rzetelnego partnera?

Dobry deweloper – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Popyt na mieszkania jest tak duży, że znaczna ich część znajduje nabywców, jeszcze zanim zostanie wybudowana. Dla klientów firmy deweloperskiej to kusząca propozycja. Mogą bowiem wybrać najbardziej odpowiadające ich potrzebom lokum, a także korzystają ze specjalnych zniżek. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Mieszkanie bowiem nie jest jeszcze wybudowane. Jeśli coś pójdzie nie tak, niedoszły właściciel może zostać z niczym.

Dlatego tak istotną kwestią jest wybór dobrego dewelopera. Zmniejsza to ryzyko inwestycyjne. Daje również przyszłemu właścicielowi gwarancję, że lokum zostanie oddane w odpowiednim stanie technicznym, a ewentualne dochodzenie swoich praw będzie łatwiejsze. Na jakie kwestie warto zwrócić więc uwagę przed podpisaniem umowy?

  1.     Opinie w internecie

Dzięki internetowi z łatwością możesz sprawdzić, co o danym deweloperze sądzą jego klienci. Nie ograniczaj się jednak wyłącznie do opinii z Google czy też Facebooka. Prześledź fora budowlane i odwiedź grupy Facebookowe mieszkańców zrealizowanych już inwestycji. Zapytaj ich członków o szczegóły współpracy z deweloperem. Dzięki temu zyskasz porządny feedback. Jeżeli deweloper nie cieszy się zbyt dobrymi opiniami, to znak, że warto zachować ostrożność.

  1.     Staż firmy

Im dłużej deweloper funkcjonuje na rynku, tym lepiej. Jest to bowiem sygnał, że potrafi zarządzać nieruchomościami. Firma z wieloletnim stażem na rynku najczęściej dysponuje siecią sprawdzonych wykonawców, dzięki czemu budowa, a następnie wykończenie mieszkań przebiega bez większych problemów.

  1.     Poprzednie inwestycje

Im więcej inwestycji zrealizował w danym mieście, tym lepiej. Pokazuje to, że zna specyfikę lokalnego rynku i ma dobrych podwykonawców. Jest więc prawdopodobne, że kolejne osiedle mieszkaniowe także okaże się sukcesem. Analizując ten aspekt, warto wziąć pod uwagę nie tylko liczbę inwestycji, ale również ich zróżnicowanie. Pokazuje ono bowiem wszechstronność dewelopera.

  1.     Finanse dewelopera

Żeby określić, w jakiej kondycji finansowej znajduje się firma deweloperska, potrzebujesz sprawozdania finansowego. W przypadku przedsiębiorstw notowanych na giełdzie masz o tyle ułatwione zadanie, iż są one zobowiązane do publikowania raportów finansowych. Jeżeli jednak deweloper nie jest spółką giełdową, musisz poprosić o sprawozdanie finansowe. Rzetelna, transparentna firma deweloperska nie powinna mieć żadnych problemów z udostępnieniem informacji, które udokumentują jej dobrą sytuację finansową.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze dewelopera?

Powyższa lista to jedynie wycinek kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze dewelopera. Co jeszcze jest istotne? Certyfikaty i nagrody. Jednym z najważniejszych certyfikatów jest Certyfikat Dewelopera. Przyznawany jest on przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa tym firmom deweloperskim, które mają ugruntowaną pozycję na rynku i wyróżniają się dobrą kondycją finansową. Potwierdzeniem rzetelności budowlanej będą również nagrody branżowe i biznesowe.

Przy wyborze dewelopera warto również sprawdzić, czy należy on do PZFD – Polskiego Związku Firm Deweloperskich. To funkcjonująca od prawie 20 lat organizacja zrzeszająca inwestorów z całej Polski. Jej członkowie zobowiązują się do przestrzegania Kodeksu Dobrych Praktyk.

Zakup mieszkania to kosztowna inwestycja. Dlatego korzystanie z usług zaufanego dewelopera to tak ważna kwestia. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na szereg kwestii. Warto również popytać znajomych, którzy niedawno kupowali mieszkanie. Może oni będą mogli polecić Ci rzetelną firmę.

Źródło: Sławbud – osiedle Park Chopina Łomianki