Chiny są jednym z największych i najważniejszych partnerów handlowych Polski i Europy. Odległość pomiędzy Państwem Środka a krajami europejskimi sięga 10 tysięcy kilometrów, co generuje dość długi czas dostawy. Jak sprawić, aby import towarów był jak najkrótszy? Jakimi środkami transport można sprowadzać ładunki z ChRL?
Różne środki transportu w transporcie towarów z Chin
Sprowadzenie towaru z Chin do Polski może zająć zróżnicowaną ilość czasu w zależności od wybranej metody transportu, rodzaju towaru oraz procedur celnych. Na dystansie Chiny-Polska stosuje się transport lotniczy, fracht kolejowy i transport morski. Każdy z tych środków transportu ma swoje zalety.
Transport lotniczy jest niewątpliwie najszybszym środkiem transportu. Dostawa z Chin do Polski zazwyczaj trwa od 5 do 10 dni. Trzeba jednak odkreślić, że jednocześnie jest najdroższą metodą dostaw. Co więcej, fracht lotniczy jednocześnie ma spore ograniczenia w zakresie ładowności i ilości transportowanego ładunku. Warto dodać, że transport lotniczy sprawdza się doskonale do przewozu towarów o wysokiej wartości lub wtedy, gdy czas jest kluczowy dla dostawy.
Transport kolejowy z Chin realizowany jest Nowym Jedwabnym Szlakiem. Ekspresowe pociąg towarowe nie generują problemów w zakresie ładowności — składy są niezwykle długie i pozwalają na przewóz dużej ilości towarów. Jednocześnie przewóz towarów koleją zajmuje w opcji door-to-door od 24 do 29 dni, co sprawia, że jest on dość szybki. Co więcej, ekspresowe pociągi towarowe kursują zgodnie z ustalonym harmonogramem, w ramach którego z Chin do Polski trafia kilkadziesiąt składów w tygodniu. Ponadto, w transporcie kolejowym realizowanym Nowym Jedwabnym Szlakiem nie stosuje się rolowania kontenerów, co zapewnia większą przewidywalność terminu dostawy.
Środkiem transportu, który zabiera najwięcej czasu w zakresie dostawy, jest fracht morski. Kontenerowce potrzebują nawet do 3 miesięcy, aby dostarczyć ładunek do Polski. Czas dostawy obecnie jest dłuższy, ponieważ statki transportowe omijają Kanał Sueski z powodu konfliktu na Morzu Czerwonym. Zaletą kontenerowców jest niewątpliwie cena, która zazwyczaj jest najniższa za przewóz jednego kontenera. Warto także podkreślić, że przewóz ładunków frachtem morskim uzależniony jest również od warunków pogodowych oraz procedur celnych.
Warto wspomnieć, że w przewozie ładunków wykorzystuje się także transport multimodalny. Jego zaletą jest optymalizacja czasu i ceny dostawy. W ramach transportu multimodalnego wykorzystuje się co najmniej dwa środki transportu spośród frachtu morskiego, kolejowego, transportu lotniczego i zazwyczaj transportu ciężarowego, który pozwala na dostawę towaru bezpośrednio do odbiorcy.
Jakie czynniki poza środkiem transportu wpływają na czas dostawy?
Nie tylko wybór środków transportu ma wpływ na czas dostawy ładunku. Istotne są również takie parametry, jak procedury celne, warunki pogodowe oraz lokalizacja portów i terminali przeładunkowych.
Procedury celne mogą znacząco opóźnić dostawę, szczególnie w przypadku towarów wymagających specjalnych zezwoleń lub kontroli. Dlatego też warto skorzystać z usług doświadczonego spedytora, który sprawnie przeprowadzi organizację transportu towarów z Chin. Innym elementem, który może mieć wpływ na czas dostawy, jest lokalizacja portów i terminali przeładunkowych. Zarówno porty w Chinach, jak i w Europie mogą mieć różne obciążenie, co wpływa na czas załadunku i rozładunku. Podobna sytuacja dotyczy terminali przeładunkowych, co może rzutować na czas dostawy. Innym, niezależnym od przewoźnika czynnikiem, który może mieć wpływ na czas dostawy, są warunki pogodowe. Dotyczy to szczególnie transportu morskiego i lotniczego.
;Szukając rozwiązań pozwalających na krótki czas dostawy, warto skorzystać z usług doświadczonego spedytora. Podmiot ten jest w stanie zaproponować zoptymalizowane warunki w zakresie czasu i ceny dostawy.
źródło: SYMLOG Spedycja Międzynarodowa