Transport ciężarowy to jeden z najchętniej wybieranych sposobów przewożenia ładunków. Nic więc dziwnego, że każda firma spedycyjna ma go w portfolio swoich usług. Czym jednak wyróżnia się transport ciężarowy? Jakie są jego główne atuty? Z czego wynika jego popularność?

Transport ciężarowy – czym się wyróżnia? Jakie są jego zalety?

Transport ciężarowy umożliwia przewóz nie tylko ciężkich towarów i o dużych gabarytach, ale także niewielkich ładunków, artykułów delikatnych i łatwo psujących się, materiałów budowlanych, maszyn oraz specjalistycznego sprzętu. Realizowany jest on drogą lądową przy wykorzystaniu samochodów ciężarowych. Z uwagi na zasięg można go podzielić na transport krajowy i międzynarodowy.

Nie bez kozery transport ciężarowy jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów przewożenia ładunków. Jego atutem jest przede wszystkim szybkość. Pozwala on bowiem w stosunkowo krótkim czasie dostarczyć towary z punktu A do punktu B, nawet pomimo dzielącej je, znacznej odległości. Co więcej, dzięki rozwiniętej sieci dróg i autostrad samochody ciężarowe są w stanie dotrzeć niemal w dowolne miejsce.

Biorąc pod uwagę koszty, transport ciężarowy wypada korzystniej niż transport lotniczy. Ponadto infrastruktura drogowa jest stale modernizowana, co ogranicza zużycie pojazdów. To z kolei zmniejsza koszty eksploatacyjne. W konsekwencji firmy spedycyjne i transportowe mogą zaproponować swoim klientom niższe ceny.

Co więcej, transport ciężarowy pozwala na przewóz różnych towarów, nawet takich, które potrzebują specjalnego traktowania oraz materiałów niebezpiecznych ADR. Wówczas do ich transportu wykorzystuje się specjalistyczne pojazdy, np. chłodnie, izotermy czy też cysterny.

Jakie jeszcze atuty ma transport ciężarowy?

Transport ciężarowy podlega restrykcyjnym przepisom. Przekłada się to nie tylko na wysoką jakość dostaw, ale również ich bezpieczeństwo. Wpływ na to ma również stale rozwijająca się i modernizowana sieć dróg i autostrad, która sprawia, że poruszanie się po drogach staje się po prostu bezpieczniejsze.

Ponadto transport ciężarowy daje możliwość praktycznie natychmiastowej ingerencji, jeśli na trasie wydarzy się jakaś sytuacja losowa, np. wypadek, roboty drogowe lub awaria samochodu. Dzięki pozostawaniu w stałym kontakcie z kierowcą spedytor mogą szybko podjąć decyzję o zmianie trasy lub wysłaniu samochodu zastępczego. Natychmiast poinformuje również klienta o ewentualnym opóźnieniu.

Co więcej, zarówno zleceniodawca, jak i odbiorca ładunku mają możliwość monitorowania statusu ładunku, dzięki temu wiedzą, gdzie się znajduje i kiedy prawdopodobnie zostanie dostarczony. Wiele firm spedycyjnych oferujących transport ciężarowy świadczy kompleksowe usługi obejmujące także przygotowanie dokumentów celnych, przeładowanie towaru czy też jego magazynowanie. To spore ułatwienie dla zleceniodawcy. Wystarczy, że ustali on zakres wsparcia, a zewnętrzny podmiot zajmie się wszelkimi szczegółami.

Transport ciężarowy – wady i możliwe usprawnienia

Transport ciężarowy ma również swoje wady. Jedną z nich jest negatywny wpływ na środowisko naturalne. Żeby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, wiele firm spedycyjnych decyduje się na stosowanie pojazdów spełniających normę EURO 6. Coraz większą popularnością cieszą się również innowacyjne samochody ciężarowe zasilane olejem napędowym oraz gazem LPG. Pozwalają bowiem ograniczyć emisję szkodliwych spalin.

Kierowcy zatrudniani w firmach spedycyjnych często stosują się również do zasad ecodrivingu. Ma to nie tylko pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ale również zmniejsza zużycie paliwa, a tym samym obniża koszty eksploatacji pojazdu.

Transport ciężarowy ma wiele zalet. Pozwala w szybki sposób dostarczyć ładunek w ustalone miejsce. Jest bezpieczny, a zarazem stosunkowo tani. Bez trudu można go monitorować, a w razie potrzeby dostosowywać do zmieniającej się sytuacji na drodze. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużą popularnością wśród wytwórców.

Źródło: TRANSlogis – spedycja międzynarodowa