Kontuzje, przeciążenia lub złamania stawu skokowego dotyczą nie tylko sportowców wyczynowych i amatorów wybranej dyscypliny, ale także osób, które doznały urazów w wyniku wypadku lub też nieprawidłowego ułożenia stopy względem podłoża.

Podstawy do wykonania badania USG stawu skokowego

Kontuzje stawu skokowego i stóp zdarzają się bardzo często. Na tego typu problemy narażeni są sportowcy, którzy na co dzień trenują dyscypliny kontaktowe w postaci siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, jak również związane z dużą ilością podskoków – gimnastykę artystyczną i sportową czy skok wzwyż lub w dal. Staw skokowy łączy kości podudzia oraz stopy, dzieli się na górny i dolny. Pierwszy zbudowany jest z końca kości piszczelowej, strzałkowej, a także skokowej, z kolei drugi tworzy zestaw tylny i przedni, odpowiedzialny za odwracanie i nawracanie.

Kontuzja tego obszaru może wiązać się przeciążeniem, gwałtownym zeskoczeniem z wysokości, jak również nieprawidłowym ułożeniem stopy względem podłoża. Do urazów stawu skokowego może dojść w różnych sytuacjach, nie tylko związanych z aktywnością fizyczną.

Na kontuzje w tym obszarze narażone są także osoby chorujące na reumatologiczne zapalenie stawów i stany zapalne bądź też zwyrodnienia wrodzone i nabyte. Zapalenie stawu skokowego może być konsekwencją zmian pourazowych. Pierwszym symptomem, jaki powinien zaniepokoić pacjenta, jest ostry, przewlekły i długotrwały ból stawu, a także ograniczona ruchomość, wyczuwalne guzki, tak zwane gangliony, jak również opuchlizna i utrzymujący się krwiak.

Badanie USG stawu skokowego – jak się przygotować i co obrazuje?

Badanie ultrasonograficzne stawu skokowego nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Jedyną przeszkodą jest założony gips lub opatrunek. Lekarz ortopeda przeprowadzający badanie przy pomocy ultradźwięków, może obserwować na monitorze staw skokowy, więzadła i ścięgna. Dzięki temu, możliwa jest ich prawidłowa ocena. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku toczącego się stanu zapalnego, który w konsekwencji może doprowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych, rozszerzających się na pozostałe obszary w obrębie stawu skokowego i stopy.

W trakcie badania można dokładnie ocenić takie obszary stawu skokowego, jak błona maziowa, aparat więzadłowy, kości tworzące stawy, staw stępu, staw skokowy, dolny staw skokowy, goleniowy, a także ruchomość ścięgien i kości. Osoby, które zgłaszają się na badanie USG stawu skokowego, powinny wiedzieć, że wskazaniem do tej diagnostyki jest nie tylko uraz, przeciążenie bądź skręcenie stawu, ale także podejrzenie wystąpienia tocznia. To choroba, która jest powiązana z reumatoidalnym zapaleniem stawów, jak również konsekwencja (powikłanie) boreliozy i choroby zwyrodnieniowej stawów. Toczeń może atakować także staw skokowy, dając takie same objawy, jak te występujące w przypadku jego przeciążenia, nadwyrężenia, a także złamania.

Dlaczego warto zgłosić się na badanie USG stawu skokowego?

Prawidłowo wykonane USG stawu skokowego może zapobiec nawracającym kontuzjom, zmianom zwyrodnieniowym, a także rozwijającemu się w zapaleniu obrębie tego stawu. USG stawu skokowego i stopy może pomóc we właściwym postawieniu diagnozy i znalezieniu przyczyn stanu zapalnego. W przypadku urazu lub kontuzji, USG stawu skokowego pozwala dobrać odpowiednie leczenie, a także postępowanie rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, mogące przywrócić dawną sprawność fizyczną i wyeliminować dolegliwości bólowe czy ograniczoną ruchomość w tym obszarze ciała.

Bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymagające specjalnego przygotowania USG stawu skokowego jest zalecane także byłym sportowcom, którzy w przeszłości cierpieli na urazy czy kontuzję w jego obrębie. Badanie ultrasonograficzne stawu skokowego zaleca się również osobom, które zaobserwowały u siebie tendencję do zmian zwyrodnieniowych, spowodowanych starzeniem się organizmu lub też pracą w nieodpowiednich warunkach.

W trakcie badania ultrasonograficznego w obrębie stawu skokowego i stopy można dokładnie ocenić stan więzadeł, ścięgien, jak również samego stawu. Jest to podstawa do dalszego postępowania, mającego na celu pozbycie się kontuzji lub urazu, a także leczenia zmierzającego do wyeliminowania stanu zapalnego. 

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa